Jeep Gladiator Pickup JT (2020–present)
Jeep Gladiator Pickup gladiator texas trail
JT (2020–present), 2021–2021. Gasoline · 3.6 L · 285 hp · 6-speed manual · 4-wheel drive. 0–60 mph in 7.7 s and top speed 99 mph.
JT (2020–present)
2021 - 2021
16
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
285
Torque
260 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
4-wheel drive
0–60 mph
7.7 s
Top speed
99 mph
Curb weight
4650 lbs
Wheelbase
3487 mm
Dimensions
5537 × 1875 × 1857 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 22.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5537 mm |
|---|---|
| Width | 1875 mm |
| Height | 1857 mm |
| Wheelbase | 3487 mm |
| Clearance | 11 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 245/75R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4650 lbs |
| Gross weight | 5800 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 285 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential MPI |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | 4-wheel drive |
Performance
| Top speed | 99 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.7 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |