Jeep Gladiator Pickup J-series (1963–1988)
Jeep Gladiator Pickup jeep gladiator pickup 4.2 i6
J-series (1963–1988), 1965–1988. Gasoline · 4.2 L · 110 hp · 3-speed manual · 4x4.
J-series (1963–1988)
1965 - 1988
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.2 L
Horsepower
110
Torque
195 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
4x4
Wheelbase
3200 mm
Dimensions
4864 × 2007 × 1880 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4864 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 3200 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 110 hp |
| Torque | 195 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | 4x4 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |