Jeep Compass MP/552 facelift (2022–present)
Jeep Compass jeep compass trailhawk 2.0l 4wd
MP/552 facelift (2022–present), 2022–2025. Gasoline · 2.0 L · 200 hp · 8-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 8.3 s and top speed 118 mph.
MP/552 facelift (2022–present)
2022 - 2025
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
200
Torque
221 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
8.3 s
Top speed
118 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2637 mm
Dimensions
4404 × 1875 × 1646 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 30.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4404 mm |
|---|---|
| Width | 1875 mm |
| Height | 1646 mm |
| Wheelbase | 2637 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 225/60R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 221 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 118 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.3 s |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |