Jeep Compass MP/552 (2017–present)
Jeep Compass new compass 2wd
MP/552 (2017–present), 2017–2017. Gasoline · 2.4 L · 180 hp · Manual 6-spd · Front-wheel drive.
MP/552 (2017–present)
2017 - 2017
22
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
180
Transmission
Manual 6-spd
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
2637 mm
Dimensions
4394 × 1875 × 1646 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 32.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Small Sport Utility Vehicle 2WD |
Dimensions
| Length | 4394 mm |
|---|---|
| Width | 1875 mm |
| Height | 1646 mm |
| Wheelbase | 2637 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Horsepower | 180 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 6-spd |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 32.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |