Jeep Compass MP/552 (2017–present)
Jeep Compass latitude 4x4
MP/552 (2017–present), 2018–2021. Gasoline · 2.4 L · 180 hp · 9-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 9.3 s.
MP/552 (2017–present)
2018 - 2021
22
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
180
Torque
175 lb-ft
Transmission
9-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
9.3 s
Wheelbase
2637 mm
Dimensions
4394 × 1875 × 1646 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 30.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4394 mm |
|---|---|
| Width | 1875 mm |
| Height | 1646 mm |
| Wheelbase | 2637 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 215/65R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.5 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 180 hp |
| Torque | 175 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential MPI |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 9-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 9 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 9.3 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |