Jeep Compass MP/552 (2017–present)
Jeep Compass compass fwd
MP/552 (2017–present), 2014–2022. 2.4 L · Automatic 6-spd · Front-Wheel Drive.
MP/552 (2017–present)
2014 - 2022
22
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine volume
2.4 L
Transmission
Automatic 6-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2637 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 31.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Small Sport Utility Vehicle 2WD |
Dimensions
| Length | 4394 mm |
|---|---|
| Width | 1875 mm |
| Wheelbase | 2637 mm |
Engine
| Engine volume | 2.4 L |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Automatic 6-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular |