Jeep Compass MK49 facelift (2011–2016)
Jeep Compass jeep compass sport 2.0 fwd cvt
MK49 facelift (2011–2016), 2011–2016. Gasoline · 2.0 L · 158 hp · Continuously variable automatic (CVT) · Front-wheel drive. 0–60 mph in 10.1 s and top speed 115 mph.
MK49 facelift (2011–2016)
2011 - 2016
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
158
Torque
141 lb-ft
Transmission
Continuously variable automatic (CVT)
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
10.1 s
Top speed
115 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2634 mm
Dimensions
4448 × 1814 × 1651 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
23.0 / 28.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact crossover SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4448 mm |
|---|---|
| Width | 1814 mm |
| Height | 1651 mm |
| Wheelbase | 2634 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 60 mm |
| Rear track | 60 mm |
| Wheel size | 215/60R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 23 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 54 L |
| Fuel tank capacity | 13.6 gal |
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 158 hp |
| Torque | 141 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | Continuously variable automatic (CVT) |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 115 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.1 s |
| Fuel economy city | 23.0 mpg |
| Fuel economy highway | 28.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |