Jeep Compass MK49 (2007–2010)
Jeep Compass jeep compass sport 4wd 2.0
MK49 (2007–2010), 2007–2007. Gasoline · 2.0 L · 158 hp · 5-speed manual · Four-wheel drive.
MK49 (2007–2010)
2007 - 2007
11
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
158
Torque
141 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
2634 mm
Dimensions
4404 × 1814 × 1651 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 27.0 / 24.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact crossover SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4404 mm |
|---|---|
| Width | 1814 mm |
| Height | 1651 mm |
| Wheelbase | 2634 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 215/60R17 |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 158 hp |
| Torque | 141 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 24.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |