Jeep Commander XK (2006–2010)
Jeep Commander commander overland 5.7l 4x4
XK (2006–2010), 2006–2010. Gasoline · 5.7 L · 330 hp · 5-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 7.4 s and top speed 118 mph.
XK (2006–2010)
2006 - 2010
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.7 L
Horsepower
330
Torque
375 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
7.4 s
Top speed
118 mph
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2781 mm
Dimensions
4788 × 1900 × 1826 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 18.0 / 15.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4788 mm |
|---|---|
| Width | 1900 mm |
| Height | 1826 mm |
| Wheelbase | 2781 mm |
| Clearance | 9 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 245/65R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 7 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.7 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 330 hp |
| Torque | 375 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.5 |
| Bore and stroke | 3.92 x 3.58 in |
| Engine code | HEMI 5.7 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Top speed | 118 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.4 s |
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |