Jeep Comanche MJ (1986–1990)
Jeep Comanche jeep comanche chief 2.5l 4x2
MJ (1986–1990), 1987–1990. Gasoline · 2.5 L · 121 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive.
MJ (1986–1990)
1987 - 1990
31
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
121
Torque
141 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2893 mm
Dimensions
4440 × 1745 × 1570 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 23.0 / 20.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4440 mm |
|---|---|
| Width | 1745 mm |
| Height | 1570 mm |
| Wheelbase | 2893 mm |
| Clearance | 8 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 121 hp |
| Torque | 141 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |