Jeep Comanche MJ facelift (1991–1992)
Jeep Comanche comanche pioneer 4.0l 5-speed 4x4
MJ facelift (1991–1992), 1991–1992. Gasoline · 4.0 L · 190 hp · 5-speed manual · Four-wheel drive.
MJ facelift (1991–1992)
1991 - 1992
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
190
Torque
225 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
2893 mm
Dimensions
4440 × 1740 × 1570 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 19.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4440 mm |
|---|---|
| Width | 1740 mm |
| Height | 1570 mm |
| Wheelbase | 2893 mm |
| Wheel size | 215/75R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring solid axle rear suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |