Jeep Comanche Pickup MJ (1986–1992)
Jeep Comanche Pickup comanche pickup base 2.5l 4x2
MJ (1986–1992), 1987–1992. Gasoline · 2.5 L · 117 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive.
MJ (1986–1992)
1987 - 1992
19
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
117
Torque
135 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2870 mm
Dimensions
4681 × 1763 × 1549 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4681 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1549 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 117 hp |
| Torque | 135 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent front suspension |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring rear suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |