Jeep Cherokee XJ facelift (1984–1996)
Jeep Cherokee jeep cherokee 4.0l i6 4-door
XJ facelift (1984–1996), 1987–2001. Gasoline · 4.0 L · 190 hp · Rear-wheel drive.
XJ facelift (1984–1996)
1987 - 2001
29
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
190
Torque
225 lb-ft
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2576 mm
Dimensions
4255 × 1763 × 1646 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4255 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1646 mm |
| Wheelbase | 2576 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Horsepower | 190 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Drive | Rear-wheel drive |
|---|
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|