Jeep Cherokee XJ facelift (1984–1996)
Jeep Cherokee jeep cherokee 2.8l v6 3-speed automatic
XJ facelift (1984–1996), 1984–1986. Gasoline · 2.8 L · 115 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
XJ facelift (1984–1996)
1984 - 1986
29
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.8 L
Horsepower
115
Torque
150 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2576 mm
Dimensions
4255 × 1763 × 1646 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4255 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1646 mm |
| Wheelbase | 2576 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.2 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.8 L |
| Horsepower | 115 hp |
| Torque | 150 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carbureted |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |