Jeep Cherokee XJ facelift (1984–1996)
Jeep Cherokee cherokee 2wd
XJ facelift (1984–1996), 1987–1988. Gasoline · 2.5 L · 105 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
XJ facelift (1984–1996)
1987 - 1988
29
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
105
Torque
135 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2576 mm
Dimensions
4255 × 1763 × 1646 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Special Purpose Vehicle 2WD |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4255 mm |
|---|---|
| Width | 1763 mm |
| Height | 1646 mm |
| Wheelbase | 2576 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.2 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 105 hp |
| Torque | 135 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Throttle body injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |