Jeep Cherokee KL facelift (2014–2001)
Jeep Cherokee jeep cherokee altitude lux 4wd
KL facelift (2014–2001), 2021–2023. Gasoline · 3.2 L · 271 hp · 9-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 8.1 s.
KL facelift (2014–2001)
2021 - 2023
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.2 L
Horsepower
271
Torque
239 lb-ft
Transmission
9-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
8.1 s
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2700 mm
Dimensions
4623 × 1859 × 1681 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
19.0 / 27.0 / 22.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4623 mm |
|---|---|
| Width | 1859 mm |
| Height | 1681 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 225/60R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 26 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 55 L |
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 271 hp |
| Torque | 239 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 9-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 9 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 8.1 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 19.0 mpg |
| Fuel economy highway | 27.0 mpg |
| Fuel economy combined | 22.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |