Jeep Cherokee KL facelift (2014–2023)
Jeep Cherokee cherokee limited 2.0l 4wd phev
KL facelift (2014–2023), 2022–2023. Plug-in hybrid · 2.0 L · 375 hp · 8-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 6.0 s.
KL facelift (2014–2023)
2022 - 2023
17
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Plug-in hybrid
Engine volume
2.0 L
Horsepower
375
Torque
470 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
6.0 s
Wheelbase
2705 mm
Dimensions
4623 × 1859 × 1669 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
57.0 / 59.0 / 58.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4623 mm |
|---|---|
| Width | 1859 mm |
| Height | 1669 mm |
| Wheelbase | 2705 mm |
| Clearance | 9 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 11.2 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Plug-in hybrid |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.0 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 375 hp |
| Torque | 470 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Electric motor | Dual electric motors |
| Electric horsepower | 134 hp |
| Electric torque | 199 lb-ft |
| System horsepower | 375 hp |
| System torque | 470 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 17.3 kWh |
| Battery net capacity | 15.0 kWh |
| Battery voltage | 400 V |
| DC charge power | 7.2 kW |
| Charge time 120V | 12.0 h |
| Charge time 240V | 2.0 h |
| Electric range | 25 mi |
| PHEV city range | 57 mi |
| PHEV highway range | 59 mi |
| PHEV combined range | 58 mi |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 6.0 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 57.0 mpg |
| Fuel economy highway | 59.0 mpg |
| Fuel economy combined | 58.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (recommended) |