Jeep Cherokee KL facelift (2014–2023)
Jeep Cherokee cherokee latitude 2.4l fwd
KL facelift (2014–2023), 2014–2023. Gasoline · 2.4 L · 180 hp · 9-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.3 s.
KL facelift (2014–2023)
2014 - 2023
17
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.4 L
Horsepower
180
Torque
171 lb-ft
Transmission
9-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.3 s
Wheelbase
2705 mm
Dimensions
4623 × 1859 × 1669 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 31.0 / 25.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4623 mm |
|---|---|
| Width | 1859 mm |
| Height | 1669 mm |
| Wheelbase | 2705 mm |
| Clearance | 9 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 15.8 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 180 hp |
| Torque | 171 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential MPI |
Transmission
| Transmission | 9-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 9 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 9.3 s |
|---|---|
| Fuel economy standard | EPA |
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 25.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Solid discs |