Ford Windstar DN5 (1995–1998)
Ford Windstar windstar fwd wagon
DN5 (1995–1998), 1995–1999. Gasoline · 3.0 L · 150 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
DN5 (1995–1998)
1995 - 1999
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
150
Torque
185 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3066 mm
Dimensions
5110 × 1951 × 1737 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5110 mm |
|---|---|
| Width | 1951 mm |
| Height | 1737 mm |
| Wheelbase | 3066 mm |
| Clearance | 6 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 64 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 185 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |