Ford Transit T150 Wagon V363 (2015–2019)
Ford Transit T150 Wagon transit t150 wagon ffv
V363 (2015–2019), 2015–2019. Flexible-fuel (FFV) gasoline · 3.7 L · 275 hp · 6-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
V363 (2015–2019)
2015 - 2019
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible-fuel (FFV) gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
275
Torque
260 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3299 mm
Dimensions
5585 × 2065 × 2088 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Vans, Passenger Type |
| Doors | 3 |
| Seats | 12 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5585 mm |
|---|---|
| Width | 2065 mm |
| Height | 2088 mm |
| Wheelbase | 3299 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Flexible-fuel (FFV) gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.7 L |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |