Ford Transit T150 Wagon V363 facelift (2020–2022)
Ford Transit T150 Wagon transit t150 wagon 4wd ffv
V363 facelift (2020–2022), 2020–2022. Gasoline · 3.5 L · 275 hp · 10-speed automatic · All-Wheel Drive.
V363 facelift (2020–2022)
2020 - 2022
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
275
Torque
262 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
3749 mm
Dimensions
5982 × 2065 × 2093 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger van |
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5982 mm |
|---|---|
| Width | 2065 mm |
| Height | 2093 mm |
| Wheelbase | 3749 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.1 gal |
|---|---|
| Gross weight | 9000 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 262 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Gasoline or E85 |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |