Ford Transit Connect TC7 (2002–2018)
Ford Transit Connect transit connect wagon ffv
TC7 (2002–2018), 2016–2018. Gasoline · 2.5 L · 169 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
TC7 (2002–2018)
2016 - 2018
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
169
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2911 mm
Dimensions
4590 × 1834 × 1849 mm
General information
| Vehicle class | Special Purpose Vehicle 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 4590 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1849 mm |
| Wheelbase | 2911 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 169 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Gasoline or E85 |
|---|