Ford Transit Connect TC7 (2002–2018)
Ford Transit Connect transit connect
TC7 (2002–2018), 2010–2011. Gasoline · 2.0 L · 136 hp · 4-speed automatic · Front-Wheel Drive.
TC7 (2002–2018)
2010 - 2011
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.0 L
Horsepower
136
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2911 mm
Dimensions
4590 × 1834 × 1849 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Vehicle class | Special Purpose Vehicle 2WD |
|---|
Dimensions
| Length | 4590 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1849 mm |
| Wheelbase | 2911 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.0 L |
| Horsepower | 136 hp |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|