Ford Thunderbird Eleventh generation (2002–2005)
Ford Thunderbird thunderbird
Eleventh generation (2002–2005), 2002–2005. Gasoline · 3.9 L · 280 hp · Automatic 5-spd · Rear-Wheel Drive. top speed 130 mph.
Eleventh generation (2002–2005)
2002 - 2005
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.9 L
Horsepower
280
Torque
286 lb-ft
Transmission
Automatic 5-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Top speed
130 mph
Wheelbase
2723 mm
Dimensions
4732 × 1834 × 1323 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 18.0 mpg
General information
| Vehicle class | Sports car |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4732 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1323 mm |
| Wheelbase | 2723 mm |
| Front track | 61 mm |
| Rear track | 61 mm |
| Wheel size | 17-inch wheels |
Volume and weight
| Trunk volume min | 8 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 8 L |
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.9 L |
| Horsepower | 280 hp |
| Torque | 286 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 5-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 130 mph |
|---|---|
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |