Ford Thunderbird Eleventh generation (2002–2005)
Ford Thunderbird thunderbird
Eleventh generation (2002–2005), 2004–2005. 3.9 L · 280 hp · Automatic (S5) · Rear-Wheel Drive.
Eleventh generation (2002–2005)
2004 - 2005
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine volume
3.9 L
Horsepower
280
Torque
286 lb-ft
Transmission
Automatic (S5)
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2723 mm
Dimensions
4732 × 1834 × 1323 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 23.0 / 18.0 mpg
General information
| Vehicle class | Sports car |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4732 mm |
|---|---|
| Width | 1834 mm |
| Height | 1323 mm |
| Wheelbase | 2723 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.0 gal |
|---|
Engine
| Engine volume | 3.9 L |
|---|---|
| Horsepower | 280 hp |
| Torque | 286 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic (S5) |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Premium |