Ford Thunderbird MN12 facelift (1994–1997)
Ford Thunderbird thunderbird super coupe 3.8l v6 supercharged
MN12 facelift (1994–1997), 1994–1997. Gasoline · 3.8 L · 230 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 6.8 s and top speed 140 mph.
MN12 facelift (1994–1997)
1994 - 1997
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
230
Torque
330 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
6.8 s
Top speed
140 mph
Curb weight
1660 lbs
Wheelbase
2870 mm
Dimensions
5215 × 1854 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Personal luxury car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5215 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 1660 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Supercharged |
| Horsepower | 230 hp |
| Torque | 330 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 140 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 6.8 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |