Ford Thunderbird MN12 facelift (1994–1997)
Ford Thunderbird thunderbird lx 4.6l v8
MN12 facelift (1994–1997), 1994–1997. Gasoline · 4.6 L · 205 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 8.5 s and top speed 120 mph.
MN12 facelift (1994–1997)
1994 - 1997
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.6 L
Horsepower
205
Torque
265 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
8.5 s
Top speed
120 mph
Curb weight
1633 lbs
Wheelbase
2870 mm
Dimensions
5215 × 1854 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 25.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Personal luxury car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5215 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 1633 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 205 hp |
| Torque | 265 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 120 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.5 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |