Ford Thunderbird MN12 (1989–1993)
Ford Thunderbird thunderbird 3.8l v6
MN12 (1989–1993), 1993–1993. Gasoline · 3.8 L · 140 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 10.5 s.
MN12 (1989–1993)
1993 - 1993
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
140
Torque
215 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
10.5 s
Curb weight
1540 lbs
Wheelbase
2647 mm
Dimensions
5029 × 1803 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5029 mm |
|---|---|
| Width | 1803 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2647 mm |
| Front track | 60 mm |
| Rear track | 60 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 1540 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 215 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 10.5 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |