Ford Thunderbird Fox facelift (1987–1988)
Ford Thunderbird thunderbird
Fox facelift (1987–1988), 1987–1988. Gasoline · 2.3 L · Automatic 4-spd · Rear-Wheel Drive.
Fox facelift (1987–1988)
1987 - 1988
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.3 L
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
2647 mm
Dimensions
5085 × 1806 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Cars |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5085 mm |
|---|---|
| Width | 1806 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2647 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.3 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |