Ford Thunderbird Fox facelift (1987–1988)
Ford Thunderbird ford thunderbird 3.8 v6
Fox facelift (1987–1988), 1987–1988. Gasoline · 3.8 L · 110 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 11.5 s.
Fox facelift (1987–1988)
1987 - 1988
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
110
Torque
190 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
11.5 s
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2647 mm
Dimensions
5085 × 1806 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 26.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5085 mm |
|---|---|
| Width | 1806 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2647 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 110 hp |
| Torque | 190 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 11.5 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 26.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |