Ford Thunderbird Fox (1983–1986)
Ford Thunderbird ford thunderbird 5.0l v8
Fox (1983–1986), 1983–1986. Gasoline · 5.0 L · 130 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
Fox (1983–1986)
1983 - 1986
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.0 L
Horsepower
130
Torque
245 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2743 mm
Dimensions
5090 × 1803 × 1346 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 22.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5090 mm |
|---|---|
| Width | 1803 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2743 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 16.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 130 hp |
| Torque | 245 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |