Ford Thunderbird Eighth generation (1980–1982)
Ford Thunderbird ford thunderbird 3.3l i6 3-speed automatic
Eighth generation (1980–1982), 1980–1980. Gasoline · 3.3 L · 85 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
Eighth generation (1980–1982)
1980 - 1980
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.3 L
Horsepower
85
Torque
152 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2896 mm
Dimensions
5090 × 1839 × 1346 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 2 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5090 mm |
|---|---|
| Width | 1839 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2896 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.3 L |
| Horsepower | 85 hp |
| Torque | 152 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |