Ford Thunderbird Seventh generation (1977–1979)
Ford Thunderbird ford thunderbird 400 v8
Seventh generation (1977–1979), 1977–1979. Gasoline · 6.6 L · 179 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
Seventh generation (1977–1979)
1977 - 1979
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.6 L
Horsepower
179
Torque
315 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2896 mm
Dimensions
5479 × 1986 × 1346 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Personal luxury car |
| Doors | 2 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5479 mm |
|---|---|
| Width | 1986 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 2896 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 179 hp |
| Torque | 315 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | 2-barrel carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |