Ford Thunderbird Sixth generation (1972–1976)
Ford Thunderbird ford thunderbird 460
Sixth generation (1972–1976), 1972–1976. Gasoline · 7.5 L · 224 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
Sixth generation (1972–1976)
1972 - 1976
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.5 L
Horsepower
224
Torque
365 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
4450 lbs
Wheelbase
3048 mm
Dimensions
5542 × 2007 × 1321 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Personal luxury car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5542 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 3048 mm |
Volume and weight
| Curb weight | 4450 lbs |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 7.5 L |
| Horsepower | 224 hp |
| Torque | 365 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | 4-barrel carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |