Ford Thunderbird Sixth generation (1972–1976)
Ford Thunderbird ford thunderbird 429
Sixth generation (1972–1976), 1972–1972. Gasoline · 7.0 L · 212 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
Sixth generation (1972–1976)
1972 - 1972
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.0 L
Horsepower
212
Torque
342 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
4400 lbs
Wheelbase
3048 mm
Dimensions
5542 × 2007 × 1321 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Personal luxury car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5542 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 3048 mm |
Volume and weight
| Curb weight | 4400 lbs |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 7.0 L |
| Horsepower | 212 hp |
| Torque | 342 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | 4-barrel carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |