Ford Thunderbird Fifth generation (1967–1971)
Ford Thunderbird ford thunderbird 390 v8
Fifth generation (1967–1971), 1967–1968. Gasoline · 6.4 L · 315 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
Fifth generation (1967–1971)
1967 - 1968
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.4 L
Horsepower
315
Torque
427 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3023 mm
Dimensions
5370 × 1941 × 1346 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Personal luxury car |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5370 mm |
|---|---|
| Width | 1941 mm |
| Height | 1346 mm |
| Wheelbase | 3023 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.4 L |
| Horsepower | 315 hp |
| Torque | 427 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | 4-barrel carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil spring |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle with leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |