Ford Thunderbird Third generation (1961–1963)
Ford Thunderbird ford thunderbird 7.0 v8
Third generation (1961–1963), 1961–1963. Gasoline · 7.0 L · 340 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
Third generation (1961–1963)
1961 - 1963
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.0 L
Horsepower
340
Torque
485 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2870 mm
Dimensions
5217 × 1941 × 1334 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Personal luxury car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5217 mm |
|---|---|
| Width | 1941 mm |
| Height | 1334 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 7.0 L |
| Horsepower | 340 hp |
| Torque | 485 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |