Ford Thunderbird Second generation (1958–1960)
Ford Thunderbird ford thunderbird hardtop coupe 430 v8
Second generation (1958–1960), 1958–1960. Gasoline · 7.0 L · 350 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 9.0 s and top speed 125 mph.
Second generation (1958–1960)
1958 - 1960
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
7.0 L
Horsepower
350
Torque
480 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
9.0 s
Top speed
125 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2870 mm
Dimensions
5217 × 1938 × 1321 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Personal luxury car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5217 mm |
|---|---|
| Width | 1938 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 7.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 350 hp |
| Torque | 480 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | 4-barrel carburetor |
| Compression ratio | 10.5 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 125 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.0 s |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |