Ford Thunderbird First generation (1955–1957)
Ford Thunderbird ford thunderbird 292 v8 convertible
First generation (1955–1957), 1955–1955. Gasoline · 4.8 L · 193 hp · 3-speed manual · Rear-wheel drive.
First generation (1955–1957)
1955 - 1955
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.8 L
Horsepower
193
Torque
280 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
3180 lbs
Wheelbase
2591 mm
Dimensions
4509 × 1778 × 1295 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4509 mm |
|---|---|
| Width | 1778 mm |
| Height | 1295 mm |
| Wheelbase | 2591 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3180 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 193 hp |
| Torque | 280 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Compression ratio | 8.5 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular gasoline |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent coil springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle with leaf springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |