Ford Postal Vehicle Postal Vehicle (2000–2000)
Ford Postal Vehicle postal vehicle
Postal Vehicle (2000–2000), 2000–2000. Gasoline · 4.0 L · 155 hp · 5-speed automatic · Rear-Wheel Drive.
Postal Vehicle (2000–2000)
2000 - 2000
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.0 L
Horsepower
155
Torque
185 lb-ft
Transmission
5-speed automatic
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3505 mm
Dimensions
5461 × 2007 × 2083 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 17.0 / 15.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo Van |
| Doors | 4 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5461 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 2083 mm |
| Wheelbase | 3505 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.0 L |
| Horsepower | 155 hp |
| Torque | 185 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 5-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |