Ford Mustang Mach-E First generation (2021–present)
Ford Mustang Mach-E mustang mach-e california route 1 awd
First generation (2021–present), 2021–2024. Automatic (A1) · All-Wheel Drive.
First generation (2021–present)
2021 - 2024
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Transmission
Automatic (A1)
Drive
All-Wheel Drive
Wheelbase
2985 mm
Dimensions
4714 × 1882 × 1626 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
96.0 / 84.0 / 90.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV/Crossover |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4714 mm |
|---|---|
| Width | 1882 mm |
| Height | 1626 mm |
| Wheelbase | 2985 mm |
| Front track | 64 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 225/55R19 |
Engine
| Electric horsepower | 346 hp |
|---|---|
| Electric torque | 428 lb-ft |
| System horsepower | 346 hp |
| System torque | 428 lb-ft |
| Battery type | Lithium-ion |
| Battery gross capacity | 98.8 kWh |
| Battery net capacity | 88.0 kWh |
| AC charge power | 11.0 kW |
| DC charge power | 150.0 kW |
| Electric range | 270 mi |
Transmission
| Transmission | Automatic (A1) |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 96.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 84.0 mpg |
| Fuel economy combined | 90.0 mpg |
| Fuel type | Electricity |