Ford GT D2 (2005–2006)
Ford GT gt
D2 (2005–2006), 2005–2005. Gasoline · 5.4 L · 550 hp · Manual 6-speed · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 3.3 s and top speed 205 mph.
D2 (2005–2006)
2005 - 2005
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.4 L
Horsepower
550
Torque
500 lb-ft
Transmission
Manual 6-speed
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
3.3 s
Top speed
205 mph
Curb weight
3340 lbs
Wheelbase
2710 mm
Dimensions
4643 × 1953 × 1125 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 19.0 / 14.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 4643 mm |
|---|---|
| Width | 1953 mm |
| Height | 1125 mm |
| Wheelbase | 2710 mm |
| Front track | 65 mm |
| Rear track | 64 mm |
| Wheel size | 18 in front, 19 in rear |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 17.5 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3340 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Mid-engine |
| Engine volume | 5.4 L |
| Aspiration | Supercharged |
| Horsepower | 550 hp |
| Torque | 500 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 8.4 |
| Bore and stroke | 90.2 mm x 105.8 mm |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Manual 6-speed |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 205 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.3 s |
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent SLA |
|---|---|
| Rear suspension | Independent SLA |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |