Ford Freestyle D3 (2005–2007)
Ford Freestyle freestyle fwd
D3 (2005–2007), 2005–2007. Gasoline · 3.0 L · 203 hp · Automatic (variable gear ratios) · Front-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.8 s and top speed 112 mph.
D3 (2005–2007)
2005 - 2007
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.0 L
Horsepower
203
Torque
207 lb-ft
Transmission
Automatic (variable gear ratios)
Drive
Front-Wheel Drive
0–60 mph
8.8 s
Top speed
112 mph
Curb weight
3900 lbs
Wheelbase
2868 mm
Dimensions
5085 × 1854 × 1722 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Crossover SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5085 mm |
|---|---|
| Width | 1854 mm |
| Height | 1722 mm |
| Wheelbase | 2868 mm |
| Clearance | 7 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 225/60R17 |
Volume and weight
| Trunk volume min | 20 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 83 L |
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
| Curb weight | 3900 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 203 hp |
| Torque | 207 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic (variable gear ratios) |
|---|---|
| Gears | 1 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.8 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular Gasoline |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |