Ford Freestar V (2004–2007)
Ford Freestar freestar wagon fwd
V (2004–2007), 2004–2007. Gasoline · 3.9 L · 193 hp · Automatic 4-spd · Front-Wheel Drive.
V (2004–2007)
2004 - 2007
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.9 L
Horsepower
193
Torque
240 lb-ft
Transmission
Automatic 4-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3030 mm
Dimensions
5080 × 1986 × 1745 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5080 mm |
|---|---|
| Width | 1986 mm |
| Height | 1745 mm |
| Wheelbase | 3030 mm |
| Wheel size | 16 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 193 hp |
| Torque | 240 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-spd |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |