Ford Freestar V facelift (2006–2007)
Ford Freestar ford freestar sel
V facelift (2006–2007), 2006–2007. Gasoline · 4.2 L · 201 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 10.2 s and top speed 110 mph.
V facelift (2006–2007)
2006 - 2007
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.2 L
Horsepower
201
Torque
263 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
10.2 s
Top speed
110 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3030 mm
Dimensions
5080 × 1953 × 1750 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5080 mm |
|---|---|
| Width | 1953 mm |
| Height | 1750 mm |
| Wheelbase | 3030 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 201 hp |
| Torque | 263 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 110 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.2 s |
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Independent multi-link |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |