Ford Transit Van V363 (2015–present)
Ford Transit Van 150 low roof 130 wb
V363 (2015–present), 2020–2020. Gasoline · 3.5 L · 275 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive.
V363 (2015–present)
2020 - 2020
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
275
Torque
262 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3302 mm
Dimensions
5585 × 2065 × 2088 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5585 mm |
|---|---|
| Width | 2065 mm |
| Height | 2088 mm |
| Wheelbase | 3302 mm |
| Front track | 68 mm |
| Rear track | 68 mm |
| Wheel size | 16 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 262 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |