Ford Transit Van V363 facelift (2020–present)
Ford Transit Van transit van 150 medium roof cargo van 3.5l v6
V363 facelift (2020–present), 2020–2024. Gasoline · 3.5 L · 275 hp · 10-speed automatic · Rear-wheel drive.
V363 facelift (2020–present)
2020 - 2024
21
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
275
Torque
262 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3302 mm
Dimensions
5585 × 2065 × 2520 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5585 mm |
|---|---|
| Width | 2065 mm |
| Height | 2520 mm |
| Wheelbase | 3302 mm |
| Wheel size | 235/65R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 262 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |