Ford Transit Passenger Van V363 (2024–present)
Ford Transit Passenger Van transit passenger van 150 high roof 3.5l v6
V363 (2024–present), 2024–present. Gasoline · 3.5 L · 275 hp · 10-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 8.8 s and top speed 100 mph.
V363 (2024–present)
2024 - present
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
275
Torque
262 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
8.8 s
Top speed
100 mph
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3302 mm
Dimensions
5585 × 2065 × 2736 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger van |
| Doors | 3 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5585 mm |
|---|---|
| Width | 2065 mm |
| Height | 2736 mm |
| Wheelbase | 3302 mm |
| Clearance | 6 mm |
| Front track | 68 mm |
| Rear track | 68 mm |
| Wheel size | 235/65R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.1 gal |
|---|---|
| Curb weight | 6 lbs |
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 262 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Direct injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 100 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.8 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |