Ford Transit Passenger Van V363 facelift (2020–2023)
Ford Transit Passenger Van transit passenger van 3.5l ecoboost v6 10-speed automatic rwd
V363 facelift (2020–2023), 2020–2023. Gasoline · 3.5 L · 310 hp · 10-speed automatic · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 7.8 s and top speed 112 mph.
V363 facelift (2020–2023)
2020 - 2023
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.5 L
Horsepower
310
Torque
400 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
7.8 s
Top speed
112 mph
Curb weight
6 lbs
Wheelbase
3749 mm
Dimensions
5982 × 2065 × 2093 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 19.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger van |
| Doors | 3 |
| Seats | 15 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5982 mm |
|---|---|
| Width | 2065 mm |
| Height | 2093 mm |
| Wheelbase | 3749 mm |
| Clearance | 6 mm |
| Wheel size | 235/65R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 6 lbs |
| Gross weight | 10 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.5 L |
| Aspiration | Twin-turbocharged |
| Horsepower | 310 hp |
| Torque | 400 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 10 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 7.8 s |
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |