Ford Transit Passenger Van V363 (2015–2019)
Ford Transit Passenger Van transit passenger van 350 xlt low roof 3.7l rwd
V363 (2015–2019), 2015–2019. Gasoline · 3.7 L · 275 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive.
V363 (2015–2019)
2015 - 2019
14
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
275
Torque
260 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3302 mm
Dimensions
5585 × 2065 × 2093 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Passenger van |
| Doors | 3 |
| Seats | 15 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5585 mm |
|---|---|
| Width | 2065 mm |
| Height | 2093 mm |
| Wheelbase | 3302 mm |
| Front track | 68 mm |
| Rear track | 68 mm |
| Wheel size | 235/65R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 25.0 gal |
|---|---|
| Gross weight | 9 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.7 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |